Swedbank jagab lahkelt kolmandatele isikutele eraklientide isikukoode
Foto: Scanpix

Olen Buduaari kauaaegne lugeja ja mis siin salata, mulle meeldib väga ka Buduaari turult endale erinevaid asju soetada - samuti on siin väga mugav endale üleliigseteks muutunud asjadest vabaneda. Kuid hiljuti sain ma väga ebameeldiva üllatuse osaliseks ja seda üldsegi mitte seoses mõne müüja või ostjaga, vaid selle põhjustajaks oli Swedbank. Mulle jäi silma, et iga kord, kui ma teen pangasisese ülekande, saab makse saaja kõigi teiste maksedetailidega koos ka minu isikukoodi ehk Swedpank jagab lahkelt kolmandatele isikutele kõigi oma eraklientide isikukoode. Kuid kes vastutab, kui minu nime ning isikukoodi ühel hetkel kuritarvitatakse?

Helistasin oma murega kõigepealt Swedbanki klienditeenindusse ja uurisin, et äkki on tegu mingisuguse veaga - see pole ju normaalne, et iga kord, kui pangasisese ülekande teen, saab võhivõõras inimene koos laekuva rahaga ka minu isikukoodi. Noormees, kes kõne vastu võttis, sattus minu jutust päris segadusse - see, et maksja registrikoodiks on eraisiku puhul tema isikukood, tuli ka talle üllatusena. Kui ma julgesin küsida, kas see ei peaks ehk olema inimese vaba valik, kellega ta taolisi isiklikke andmeid jagab või ei jaga, ei osanud ta muidugi midagi öelda. Lõpuks tuligi välja, et kui ei meeldi, siis tuleb ülekannete tegemiseks mõne teise panga teenuseid kasutama hakata, sest Swedbank on ainuke, kes maksedetailidesse ka maksja isikukoodi poetab. 

Kuna see teadmine mind ei rahuldanud, otsustasin Tarbijakaitseametist küsida, kas selline asi on ka nende arust normaalne. Nemad ei osanud üldse mingit seisukohta võtta ja arvasid, et kõige mõistlikum oleks taolise küsimusega Andmekaitse Inspektsiooni poole pöörduda. Kahjuks ei õnnestunud mul nendega mitme päeva jooksul ühendust saada.  

Nii ei jäänudki muud üle, kui oma küsimusele internetisügavustest ammendavat vastust otsida. Isikuandmete kaitse seadusest selguski, et isikukood ei kuulu delikaatsete isikuandmete alla ning on põhimõtteliselt samaväärse tähtsusega kui inimese nimi või sünnikuupäev. Varem ju suhtuti isikukoodi kui väga isiklikku numbrisse? Loomulikult pole see kunagi otseselt salastatud olnud, sest seda küsitakse ju erinevate teenusepakkujatega lepingut sõlmides, aga sel juhul olen ma ise otsustanud oma koodi jagada - siis on see vajalik olnud! 

Ma tõesti arvan, et see pole okei, kui inimene, kes on mulle võõras ja kellega mul edaspidi igasugune kokkupuude puudub, saab läbi pangaülekande minu isikukoodi. Inimesi on igasuguseid ning kui ma peaksin juhuslikult sattuma mingisuguse kelmi otsa, siis olen ju mina see, kes peab hiljem tema tekitatud jama lahendama hakkama! Poes ei pea ma ostu tegemisel oma isikukoodi avaldama, miks Swedbank seda siis internetis nii lahkelt suvalistele inimestele jagab?! Kuigi pangasisene ülekanne on tunduvalt kiirem kui pankadevaheline ülekanne, hakkan mina alates tänasest internetis tehtud ostude eest tasuma oma SEB või LHV kontolt  - nii saan kindel olla, et keegi tulevikus minu isikuandmeid kurjalt ära ei kasuta. 

 

Buduaarile Kerstilt